معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول
در ایسمک تُرکی استانبولی را مثل بلبل صحبت کنید!

یاد گرفتن زبان ترکی استانبولی توسط یک استاد نیتیو (تُرک)، آشنایی با زبان آموزان کشورهای مختلف و شناخت بیشتر فرهنگ‌ها، رایگان بودن کلاس و ارائه معتبرترین مدرک زبان ترکی استانبولی و ...
دیگر چه می خواهید؟
اگر به دنبال شرکت در دوره های موسسه آموزشی شهرداری (ایسمک) به خصوص کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول هستید اما نمی دانید از کجا و چگونه شروع کنید، در این مقاله همه نکات مربوط به شرکت در کلاس زبان ترکی شهرداری را از زبان فردی که در کلیه ترم های تحصیلی ایسمک تحصیل کرده ، ارائه می نماییم.

چگونه در کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول ثبت نام کنیم؟

شهرداری استانبول، برای در کلیه رشته های علمی کاربردی، هنری، فناوری، ورزشی و ... اقدام به برگزاری کلاس های ترمیک حرفه ای بصورت رایگان می نماید. دپارتمان آموزشی، فنی و حرفه ای شهرداری، ایسمک نام دارد.
شرکت در این دوره های آموزشی برای کلیه شهروندان و افراد مقیم این کشور رایگان می باشد. بنابراین برای ثبت نام در ایسمک بایستی کیملیک و اقامت قانونی داشته باشید. بنابراین در صورتی که کیمیک ترکیه دارید، می توانید با مراجعه به سایت ایسمک استانبول اقدام به ثبت نام و ساخت پروفایل کاربری نمایید و در لیست دوره های آتی در مقطع موردنظر ثبت نام کنید.
برای شرکت در کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول، چنانچه بخواهید در اولین ترم یا همان A1 ثبت نام کنید، به جز فرآیند ثبت نام در سایت ایسمک کار دیگری نیاز نیست و باید روز برگزاری اولین جلسه از کلاس، با اصل و کپی کیملیک به کلاس بروید.
اما اگر در ترم های بالاتر ثبت نام کرده باشید، بایستی چند روز پیش از اولین جلسه از کلاس، در آزمون ورودی ترم شرکت نمایید. افرادی که بالاترین نمره ورودی را کسب نمایند، می توانند در کلاس شرکت نمایند.
از آن جایی که ایسمک در هر محله از استانبول، چندین شعبه دارد، بنابراین احتمال قبولی در آزمون ورودی ایسمک معمولاً بالا می باشد. مفاد امتحان ورودی، مربوط به آموخته های یک ترم قبل تر از ترمی است که اکنون برای آن ثبت نام کرده اید. برای مثال اگر برای سطح B2 ثبت نام نموده اید، آزمون ورودی مربوط به آموخته های سطح B1 می باشد.

چنانچه هنوز اقامت کشور ترکیه را کسب نکرده اید یا درصدد تمدید اقامت خود هستید، می توانید خدمات بیمه اقامت ترکیه و ثبت راندوو اداره اقامت را از ما بخواهید.

هزینه بیمه اقامت ترکیه ثبت راندوو اقامت ترکیه
ثبت نام ایسمک استانبول

در ایمسک استانبول چه کتابهای ترکی تدریس می‌شود؟

در ایمسک استانبول، کتاب های ترکی استانبولی ویژه زبان آموزان خارجی تدریس می شود. این کتاب با نام Yabancılar için Yeni İstanbul Türkçesi شناخته می شود که از ترم های A1 تا C2 می باشد. هر ترم، دارای یک کتاب کار (Çalışma Kitabı) و یک کتاب درس (Ders Kitabı) می باشد.

کتابهای قابل تدریس در ایسمک

خرید کتاب استانبول: از ایران خریداری کنم یا ترکیه؟

کتاب Yeni Istanbul در ایران قیمتی در حدود نصف تا یک سوم نرخ آن در ترکیه را دارد. بنابراین خرید کتاب از ایران به صرفه تر است. البته دقت بفرمایید که کتاب های چاپ ایران بعضاً دارای سانسورهای جزئی در تصویرپردازی های کتاب است. وگرنه از لحاظ محتوا و مضمون هیچ تفاوتی با کتابهای چاپ ترکیه ندارند.
نکته دیگر این است که کتابهای استانبول دارای دو ویرایش هستند. ویرایش قدیمی تر با عنوان Isatanbul بوده و ویرایش جدیدتر که در ترکیه تدریس می گردد، کتابهای Yeni Istanbul می باشند. Yeni در زبان ترکی به معنای "جدید" می باشد. بنابراین همانطور که از نام کتاب نیز مشخص است، چاپ جدید این کتاب موردنظر آموزشگاه های ایمسک استانبول است.

خرید کتاب استانبول در ایسمک

پیدا کردن دوستان جدید ایرانی و خارجی در کلاس زبان ایسمک

مهاجرت موجب می شود تا دیگر دایره دوستان و آشنایان محدودتری داشته باشید و روابط اجتماعی شما دچار افت ناگهانی شود. شرکت در کلاس زبان ترکی ایسمک موجب می شود که نه تنها با هموطنان ایرانی بسیاری آشنا شوید بلکه این شانس را نیز خواهید داشت که با زبان آموزان از ملت های دیگر نیز روبرو شوید.
پیدا کردن دوستانی از کشورهایی نظیر روسیه، اوکراین، آلمان، بلاروس، انگلستان، فرانسه، کره جنوبی، لیبی، قطر، عراق، عربستان، سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر، موجب می شود که علاوه بر آشنایی با فرهنگ های دیگر، زبان ترکی استانبولی را با لهجه های مختلفی بشنوید که به گوش شما در یادگیری زبان کمک می کند و هم اینکه در اوقات استراحت کلاس، زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را نیز با گفتگو با دوستانتان تکمیل کنید.
این ها تجربیات شخصی است که در عمل نیز رخ داده است. بنابراین این شبکه جذاب از دوستان بین المللی را از دست ندهید.

یافتن دوستان جدید در ایسمک

تسلط کافی بر ترکی استانبولی: نیازمند تمرین خارج از کلاس ایسمک

زبان ترکی استانبولی یک زبان متکی به طرز تلفظ است. با توجه به اینکه حروفی در این زبان وجود دارد که اساساً در زبان فارسی و انگلیسی نیز موجود نیستند، یادگیری و بیان این حروف برای خارجی ها دشوار است. بنابراین صحبت کردن به ترکی استانبولی با لهجه و بیان درست بسیار اهمیت دارد. بیان و ادای نادرست یک کلمه، می تواند معنای آن واژه را زیر و رو کند!
بنابراین بهتر است در کنار شرکت در کلاس زبان ترکی شهرداری، زبان ترکی را بصورت خودآموز از یوتیوب و برخی از اپلکیشن ها نیز بیاموزید.
یک از کاربردی ترین اپلکیشن ها برای آموختن زبان ترکی استانبولی، اپلکیشن دولینگو است.

اپلیکیشن دولینگو اپبکیشن یادگیری زبان ترکی استانبولی (Duolingo)

مطالعه نکات مبهم ترکی استانبولی از آموزش های ایرانی: ارائه یک مثال عینی

برخی از گرامرها و ساختارهای جمله سازی در زبان ترکی استانبولی، ما به ازای درست و مشابهی با زبان فارسی یا انگلیسی ندارد و ویژه زبان ترکی استانبولی است. بنابراین هرچه استاد شما سعی در انتقال این مفاهیم داشته باشد و هرچه در اپلکیشن های مختلف سعی کنید تا این مفاهیم را درک کنید، باز در موقعیت درست قادر به استفاده از آن ها نخواهید بود، چرا که بایستی این دستورهای زبانی در موقعیت استفاده شوند تا محل استفاده درست از آن ها را یاد بگیرید.
از همین رو بهتر است تا سعی کنید با افراد اصالتاً تُرک بیشتری دوست شوید و دایره دوستان تُرک خود را گسترش دهید.

فرض کنید در سطح B1 قوانین مربوط به استفاده از پسوند فعلی miş را می آموزید. بسیاری از آموزگاران از این قاعده تحت عنوان ماضی نقلی یاد می کنند. شاید ماضی نقلی در ترجمه، معنای درستی برای این پسوند فعلی داشته باشد؛ اما در مکالمه با مضمون ماضی نقلی نمی تواند استفاده شود. این زمان از فعل، تنها زمانی به کار می رود که شما از رخ دادن یک اتفاق مطلع نبوده اید و به تازگی آن ها را متوجه شده اید. در واقع رخدادی است که از کسی شنیده اید یا تازه فهمیده اید. در ترجمه هم گاهاً می توان برای آن از معادل "انگار"، "گویی"، "اینطور به نظر می آید" یا "ظاهراً" استفاده کرد. بنابراین فعل gitmiş در فارسی به معنای "رفته است" یا همان ماضی نقلی از فعل "رفتن" می باشد؛ اما مفهوم آن این است که فردی از اینجا رفته است که من به تازگی متوجه آن شدم و پیش تر نمی دانستم. در مقابل اگر از فعل gitti استفاده کنید، به معنای این است که فردی رفته و شما از رفتن، اطلاع قبلی داشتید! این تفاوت می تواند یک فرد را از یک جرم بزرگ نیز تبرئه کند! بنابراین ترجمه آن ماضی نقلی است؛ اما نمی توان هر جا که خواستیم از فعل ماضی نقلی استفاده کنیم، از پسوند فعلی miş بهره ببریم. یادگیری این نکات فقط با حضور در میان جامعه تُرک امکان پذیر است.

مطالعه زبان ترکی در ایسمک

آمادگی برای امتحان پایان دوره ایسمک استانبول

کلاس زبان ترکی شهرداری دارای دو امتحان میان ترم و یک امتحان پایان ترم است و امتحان میان ترم فقط برای تشویق زبان آموزان به دوره درس های نیم ترم است وگرنه امتحان آن ارزشی در نمره پایانی ندارد. اما امتحان فاینال کلاس زبان ترکی ایمسک از اهمیت بالایی برخوردار است و نمره این آزمون، ملاک قبولی یا عدم قبولی شماست.
برای قبولی در آزمون های کلاس زبان شهرداری استانبول بایستی نکات کتاب درسی و کتاب کار را به دقت آموخته و تمرین کرده باشید. معمولاً در آزمون ها تمرکز بر گرامرهای آموزش داده شده است. اما در عین حال تسلط بر دایره واژگان نقش مهمی در قبولی در آزمون دارد.
پیشنهاد می کنیم که در طول ترم تحصیلی، معانی کلمات هر درس را استخراج نمایید. در انتهای هر درس یک واژه نامه وجود دارد اما در بردارنده کلیه واژگان یک درس نمی باشد. بنابراین لازم است که لغات کتاب درسی و لغات کتاب کار بصورت مجزا استخراج شود.

آماده شدن برای امتحان ایسمک

شرکت در امتحان پایان دوره ایسمک استانبول

حدنصاب قبولی برای قبولی در امتحان کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول، 75 است. این آزمون در بخش های چهارگانه مرسوم Konuşma (اسپیکینگ)، Dinleme (لیسنینگ)، Yazma (رایتنیگ) و Okuma (ریدینگ) می باشد.

امتحان ایسمک

قبولی در امتحان و دریافت معتبرترین مدرک زبان در ترکیه

حداقل نمره برای قبولی در آزمون کلاس زبان ترکی شهرداری استانبول، 75 است. در صورتی که نمره شما از این میزان کمتر باشد، قادر به دریافت مدرک پایان دوره از ایسمک نخواهید شد.
روش دریافت مدرک زبان ترکی ایسمک بدین صورت است که در مقطع A1 ، بایستی مدرک خود را از E-Devlet دریافت نمایید.
اما در مقاطع بالاتر می توانید مدرک خود را از وب سایت ایسمک دریافت نمایید.

قبول شدن در امتحان فاینال ایسمک

کلاس مکالمه زبان ترکی استانبولی ایسمک: کتاب‌ها را ببندید!

ایسمک در دو مقطع اقدام به برگزاری کلاس مکالمه (Konuşma) می نماید.

  1. Yabancılar için Türkçe A1-A2 Seviyesi Konuşma Kulübü
  2. Yabancılar için Türkçe B1-B2 Seviyesi Konuşma Kulübü

در این ترم های فشرده مکالمه، خبری از کتاب درسی نیست. روند برگزاری این کلاس ها اینگونه است که هر جلسه چندین گرامر از ترم های پیشین، بصورت تیتروار مطرح می شود و سپس بحثی توسط آموزگار کلاس مطرح می شود و همه اعضای کلاس بایستی در مورد موضوع مورد بحث با تمرکز بر گرامر مطرح شده صحبت کنند. به این شکل استفاده از گرامرها در مکالمه تقویت می گردد.

کلاس کنوشما ایسمک استانبول

ایسمک، مدرک زبان، پیشرفت کار و شهروندی ترکیه

مدرک کلاس زبان شهرداری استانبول یا همان ایسمک، از این نظر اهمیت زیادی دارد که در پروسه های استخدامی، تحصیلی و حتی در مراحل اخذ شهروندی، تسلط به زبان ترکی استانبولی اهمیت زیادی دارد و در هر یک از این امور، شانس موفق شدن را چندبرابر می کند. از شما دعوت می کنیم که تجربیات خود از شرکت در کلاس زبان ترکی ایسمک را در بخش نظرات همین صفحه، با سایر کاربران به اشتراک بگذارید؛ Teşekkür ederim!مطالب مرتبط در ترکیه فور اور
خرید بیمه درمانی اقامت ترکیه
پزشک خانواده در ترکیه
داورخانه ها در ترکیه
HGS در ترکیه


سؤالات متداول
اطلاعاتی که در مورد کلاس زبان ترکی رایگان ایسمک نمی دانید
سوالات متداول در مورد کلاس زبان ترکی رایگان ایسمک
در کلاس های ایسمک چه کتابی تدریس می شود؟
کتاب Yeni Istanbul در ایسمک تدریس می شود.
آیا کلاس های شهرداری استانبول هزینه دارد؟
کلاس های ایسمک استانبول رایگان است.
آیا برای شرکت در کلاس های ایسمک، نیاز به اقامت ترکیه است؟
بله. برای شرکت در کلاسهای شهرداری استانبول به کیملیک ترکیه نیاز دارید.


ارسال نظر و سوال

نظرات

شما می توانید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در بخش زیر مطرح نمایید. پاسخ شما در کمتر از یک روز کاری از سوی کارشناسان ما ارائه خواهد شد و به شما برای مشاهده پاسخ مطلب تان، در واتس اپ یا تلگرام اطلاع رسانی خواهد گردید.